Biznes ma znaczenie i sprawdza się doskonale. Ludzie szukają dobrych rozwiązań i nawiązują szerokie kontakty. Warto skorzystać z rozwiązań i możliwości. W internecie publikowane są informacje na temat sposobu prowadzenia biznesu, porady oraz bezcenne dane. Biznesmeni poszukują informacji wielu źródeł. Internetowe dane także są dla nich bardzo znaczące i dają im szerokie spektrum wiedzy.
Czasy są trudne i biznes jest niełatwy
Prowadzenie biznesu w obecnych czasach nie należy do łatwych rzeczy. Dzisiaj taki biznes to sprawa najważniejsza, dająca środki utrzymania właścicielowi, jego rodzinie oraz pracownikom. Inflacja doprowadza wiele firm do upadku. Jedne firmy są bardziej odporne na inflację i problemy z nią związane, inne takie nie są. Jeśli firma potrafi przeformułować swoje funkcjonowanie to zostanie na rynku. Może będzie musiała ograniczyć działanie i zwolnić część pracowników, ale ma szansę na istnienie.
W 2023 roku pojawią się nowości
W 2023 roku drożeje ZUS, czyli wszystkie obciążenia, które musi zapłacić pracodawca. Przedsiębiorca zapłaci składki ZUS, rentowe i emerytalne w wysokości około 2300 złotych. Jest to bardzo duża kwota, która będzie sporym obciążeniem dla przedsiębiorców. Poza tym zmieniają się przepisy dotyczące pracy zdalnej, jej kontrolowania oraz płacenia ryczałtu za prąd, używanie prywatnego komputera do celów służbowych i tym podobne rzeczy. Pracodawca musi monitorować przepisy i stosować się do nich, aby pracownicy nie mieli zarzutów czy inspekcje nie wymierzyły kar za niestosowanie przepisów. Obecnie przepisy ewoluują bardzo często. Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich stosowania w codziennym życiu.
Work-life balance jest bardzo istotne
Mówi się coraz częściej o wprowadzeniu przepisów dotyczących work-life balance, czyli możliwości łączenia życia prywatnego oraz zawodowego. Łączenie pracy i wychowania dzieci jest jak najbardziej możliwe. Pracownik ma prawo pracować przez osiem godzin dziennie, nie dłużej. Jeśli oczekuje się dłuższej pracy to musi być wyjątek, a nie reguła. Informacje lokalne są poświęcone pracy oraz przepisom regulującym zatrudnienie. Obecnie pracownicy mogą skorzystać z usług PIP, czyli Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli pracodawcy łamią przepisy, nie przestrzegają godzin pracy, wymuszają nadgodziny, to pracownik ma prawo protestować i domagać się zadośćuczynienia.
Wymagania pracowników rosną
Pracownicy wymagają coraz więcej od pracodawców. Obecnie przestrzeganie przepisów jest normą. Pracownicy nie pracują dla pracodawców, którzy płacą po terminie lub nie chcą podpisać umowy o pracę. Zatrudnienie bez umowy o pracę jest przestępstwem, za które należy się kara. Nadużywanie umowy zlecenia także nie jest zgodne z przepisami prawa pracy, a taka umowa jest umową cywilnoprawną. Jeśli pracownik ma stałe miejsce pracy, stałe godziny pracy oraz szefa to znaczy, że umowa jest umową o pracę, a nie umową zlecenia. Pracownik ma prawo domagać się umowy o pracę, a jeśli pracodawca nie zgadza się na jej podpisanie to może wystąpić do PIP.