Meble i wystrój

Dywany na ścianie – czy taka moda kiedyś powróci?

Aranżacja dywanów ściennych wiąże się ze stylem lat sześćdziesiątych. To właśnie wtedy taki sposób dekorowania ścian najbardziej zdawał egzamin i był najczęściej wykorzystywany w aranżacjach wnętrz. Ścienne dywany inaczej nazywamy gobelinami. W ostatnich latach dało się odczuć, że zmalało na nie zapotrzebowanie. Specjaliści do spraw projektowania i aranżacji wnętrz nie mają jednak wątpliwości, że moda na ścienne dywany jeszcze powróci. Przecież w przyrodzie nic nie ginie i nie raz już byliśmy świadkami tego, że motywy wyśmiewane i traktowane z przymrużeniem oka po wielu lat nareszcie wracały do łask. Tak samo będzie z gobelinami!

Gobelin to wartościowy produkt

Gdy ogląda się stare fotografie wnętrz, w których zaaranżowano gobeliny, widzi się bardzo dokładnie, że dzięki tym elementom wnętrza nareszcie nabierają przytulności i ciekawego wyrazu. Nie da się ukryć, że rozległy gobelin jest świetnym sposobem na zamaskowanie zanieczyszczeń na ścianach w sytuacjach, gdy nie chce się nam malować od podstaw całego pomieszczenia. Czym możemy zasłonić pęknięcia w ścianach oraz nierówności, jeśli nie gobelinem?

Wzory gobelinów

Mogą być bardzo różne. Najbardziej przykuwają uwagę wzory orientalne. Takie gobeliny charakteryzują się także jednymi z najwyższych cen na rynku. Można nabywać je na różnych stronach aukcyjnych lub zamówić zwyczajnie wykonanie w określonym wymiarze. Bardzo ładne są gobeliny rosyjskie, nasze rodzime, polskie także podobają się licznej rzeszy znawców. Najpiękniejsze są gobeliny z motywami roślinnymi, stylizowanymi na czas secesji, czyli z bardzo zawiłymi, kwiecistymi elementami.

Praca przy wykonaniu gobelinu

Jest bardzo długa i żmudna, zwłaszcza jeśli gobelin ma być w założeniu bardzo duży, aby pokryć całą powierzchnię wybranej ściany. Najpiękniejsze i największe gobeliny tworzone są w zespołach. Tkaniem gobelinów zajmują się zazwyczaj starsze kobiety, dla których ta praca jest prawdziwą pasją, a także sposobem na życie.

Powrót gobelinów to tylko kwestia czasu

W tej chwili następuje pewien odwrót w dziedzinie aranżacji prywatnych przestrzeni. Ludzie mają już dosyć gołych ścian, malowanych na pastelowe lub kanarkowe odcienie. Gobeliny wprowadzą więc na powrót przytulność i miękkość do naszych domów i mieszkań!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *