Porady

Głowica termostatyczna pozwala zmniejszyć rachunki za ciepło

Koszty ogrzewania rosną, ponieważ systematycznie zwiększa się cena źródeł energii potrzebnej do wytworzenia ciepła. Podwyżki wynikają z tego, że zasoby konwencjonalnych źródeł energii się kurczą, natomiast odnawialne sposoby jej wytwarzania są na razie bardzo kosztowne. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, żeby obniżyć wydatki za ogrzewanie.

Inwestycja w niskie rachunki

Zużycie ciepła można zmniejszyć, wykorzystując różne metody. Część z nich wymaga poniesienia pewnych nakładów i przeprowadzenia pewnych poważnych inwestycji. Tak jest np. z wymianą okien na szczelniejsze, które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Dość dużych prac budowlanych wymagać będzie również montaż pompy ciepła oraz systemu odzyskującego energię cieplną ze zużytego powietrza do ogrzania powietrza świeżego, czyli rekuperacji.

Są to przykłady rozwiązań z pewnych względów nie do wykonania tu i teraz. Niektóre z tych inwestycji mogą być przeprowadzone jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, np. w lecie.

Istnieją jednak rozwiązania doraźne, które pozwolą od razu zmniejszyć pobór energii cieplnej. Nie wymagają przy tym zaawansowanych prac remontowo-budowlanych ani montażowych. Chodzi m.in. o zainstalowanie lub wymianę termostatów przy grzejnikach.

Czym jest głowica termostatyczna?

Czym jest głowica termostatyczna? Tak określa się mocowany przy kaloryferze regulator temperatury, który pozwala sterować komfortem cieplnym w pomieszczeniu. Zamontowanie głowic przy wszystkich grzejnikach przyczyni się do bardziej racjonalnego wykorzystania ciepła i zoptymalizuje wydatki na ogrzanie domu.

Głowice termostatyczne to inteligentne rozwiązania z zakresu techniki grzewczej. Dostępne obecnie termostaty uwzględniają ciepło wytwarzane przez inne niż grzejnik źródła, np. lokatorów, urządzenia elektryczne (AGD, RTV, elektronika użytkowa, sprzęt biurowy), słońce, oświetlenie. Przekłada się to na spadek poboru energii aż o 1/4! Jak to możliwe?

Inteligenty termostat grzejnikowy wykrywa spadek temperatury spowodowany np. otwartym w pomieszczeniu oknem. Jeśli temperatura obniży się poniżej tej zadanej, głowica odcina dopływ ciepła do grzejnika.

Istnieją głowice komunikujące się ze sobą bezprzewodowo – poprzez panel centralny. Dzięki niemu można wygodnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Wystarczy przy pomocy pilota wykonać pożądaną operację. Jedna głowica termostatyczna kosztuje przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Ceny tych lepszych oscylują wokół 200 zł. Za komplet (termostaty + centrala) do 150-metrowego domu trzeba zapłacić około 3500 zł. Ten wydatek warto ponieść.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *