Wykończenie domu

Idealna kuchnia z meblami na wymiar

Kuchnia stanowi serce każdego domu i mieszkania. To tutaj przygotowywana i spożywana jest większość posiłków. To tutaj w biegu spotykają się domownicy, spieszący się do pracy i szkoły. Niektórzy właśnie w tym pomieszczeniu przyjmują gości. Warto więc zadbać o to miejsce.

Najważniejsze są Twoje potrzeby i wymagania

W przypadku już istniejących obiektów prace wykończeniowe zaczynamy od wykonania pomiarów. Musimy ustalić powierzchnię kuchni. Zmierzyć należy też otwory: okienne i drzwiowe. Na planie trzeba zaznaczyć położenie okien, drzwi oraz przyłączy i gniazdek elektrycznych. W dalszej kolejności określamy, jakich sprzętów będziemy potrzebować. Sprawa jest prosta, jeśli remontujemy już posiadane mieszkanie, w którym mieszkamy. Zapewne przez ten czas zdołaliśmy zgromadzić potrzebne sprzęty: lodówkę, mikrofalę, okap, czajnik, ekspres, robot kuchenny, zmywarkę.

Mierzmy siły na zamiary

Obecność tych urządzeń determinuje dalsze poczynania, czyli kształt i rozmiary mebli do zabudowy. Przykładowo zmywarka ma standardową wysokość, która wynosi 82 cm. Lecz szerokość może wynieść 45 i 60 cm. Większa zmywarka zalecana jest tam, gdzie żyje sporo osób i jest więcej miejsca. Innymi słowy: mała zmywarka i otaczające ją meble kuchenne pod wymiar znajdą zastosowanie w małych, tj. kilku-kilkunastometrowych, kuchniach.

Podobnie sprawa ma się z pozostałymi używanymi w kuchni sprzętami AGD. Lodówka dostępna jest w trzech rozmiarach. Pralka występuje ze wsadem bocznym (większa) i górnym (mniejsza). To wszystko wpływa na wymiary mebli do zabudowy. Przed zleceniem wykonania mebli należy więc pomierzyć urządzenia lub – w przypadku zakupu nowych albo aranżowania nowego mieszkania – określić, co nas interesuje.

Kolejnym etapem jest zaprojektowanie szafek

To zadanie zlecamy fachowcom. Standardowo dolne szafki mają 82 cm wysokości, z czego 72 cm przypada na skrzynkę, a reszta – na nóżki. Górne szafki mają zwykle 72 lub 92 cm wysokości, lecz w przypadku mebli pod wymiar nie ma to większego znaczenia. Zakład wykona takie, jakich będziemy potrzebować. Mogą więc mieć 85 czy 74 cm.

W planowaniu wielkości mebli kuchennych istotne jest określenie przeznaczenia każdego przedmiotu. Zdecydujmy, jakie przedmioty, sprzęty domowe będziemy przechowywać w danym miejscu. Na pewno osobna szafka przyda się na maszynkę do mięsa, blender i sokowirówkę. Te urządzenia zajmują trochę przestrzeni, więc z myślą o nich musimy zamówić spore meble do zabudowy.

Projektując kuchnię, pamiętajmy o naczelnej zasadzie: najważniejsze są nasze wymagania i przyzwyczajenia. Jeśli będziemy się jej trzymać, własna kuchnia na pewno dostarczy nam dużej satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *