Porady

Jak samemu dopilnować prac na budowie?

O własnym domu z chociaż niewielkim ogrodem marzy wielu ludzi. Możemy robić, co nam się podoba. Za wszystko odpowiadamy sami. Nie słyszymy hałasów od sąsiadów. Zalet jest wiele. Nic więc dziwnego, że po osiągnięciu pewnego poziomu zamożności, większość ludzi przenosi się do takiego właśnie budynku.

Doświadczony kierownik budowy to podstawa

Kupno domu wiąże się ze sporym wydatkiem. W zależności od lokalizacji za metr kwadratowy trzeba zapłacić od kilku do nawet 10 tys. zł. W efekcie obiekt mający powierzchnię ok. 150 metrów kosztuje od ok. 300 do ponad 500 tys. zł.

W związku z tym część inwestorów decyduje się na budowę systemem gospodarczym. Takie rozwiązanie, choć tańsze od zakupu gotowego lokalu czy zlecenia jego budowy jednej firmie, wymaga od nas posiadania pewnej wiedzy o sztuce budowlanej i sporo wolnego czasu. Przydadzą się też mocne nerwy, które na pewno zostaną wystawione na próbę podczas wykonywania lub nadzorowania prac.

Orientacja w sprawach budowlanych przyda się podczas pilnowania ekip wykonawczych. Musimy przecież wiedzieć, czy nie jesteśmy oszukiwani. Musimy mieć świadomość, że budowlańcy nie odstawiają fuszerki, którą za rok trzeba będzie poprawiać.

Po pierwsze znajomość tematu

Doświadczenie i wiedza będą niezbędne do realizowania tych prac, które nie wymagają uprawnień czy zawodowych kwalifikacji. Można je wykonać samodzielnie, ewentualnie z pomocą bliskich. Czas będzie nam z kolei potrzebny, by zorganizować wszystkie wymagane prawem pozwolenia i dokumenty. Trzeba też będzie załatwić materiały budowlane i sprzęt.

Budowa system gospodarczym odbywa się więc w tempie dostosowanym do naszych możliwości finansowych i logistycznych. Trwa więc zwykle dłużej niż u dewelopera czy w systemie zleconym. Choć realizacja inwestycji zależy od nas, to prawo nakazuje, by zatrudnić kierownika budowy z kwalifikacjami. Nie oszczędzajmy więc, jeśli chodzi o to stanowisko. Ten fachowiec przygotuje plan zagospodarowania budowy, sporządzi wstępny kosztorys, opracuje wykaz potrzebnych materiałów. Będzie też naszą prawą rękę na budowie – skoordynuje i skontroluje realizowane przez poszczególne ekipy zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *