Meble i wystrój

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Urządzanie dziecięcego pokoju to przyjemne zajęcie. Wszyscy zwracają uwagę głównie na jego stylistykę, czasami zapominając o funkcjonalności. W co warto wyposażyć pokój małego dziecka, aby właściwie mu służył?

Razem czy osobno?

Meble do pokoju dziecięcego mogą być kupione zarówno w komplecie, jak i osobno. Ta pierwsza opcja jest o wiele wygodniejsza i zazwyczaj tańsza. Komplet może składać się z dowolnych mebli wchodzących w skład danej kolekcji. Dziecko rośnie, kupując meble w zestawie mamy możliwość dokupienia większego łóżka biurka lub krzesła dla starszaka.

Dostępne w sklepach meble najczęściej wykonane są z drewna lub płyty MDF. Płyta jest o wiele lżejsza i delikatniejsza, a tym samym bardziej podatna na uszkodzenia. Jest idealna do mebli, które wkrótce zostaną wymienione. Z kolei drewno będzie o wiele trwalsze. Drewniany regał z pewnością przetrwa kilkadziesiąt lat i będzie o wiele bardziej stabilny.

Jakie meble dla małego dziecka?

Pokój dla niemowlaka powinien być wyposażony w cztery podstawowe elementy. Jest to łóżeczko, szafka lub komoda oraz drewniany stelaż pod przewijak. Dodatkowo możemy zakupić fotel do karmienia lub sofę. Kupując te meble, musimy pamiętać o tym, że ładny wygląd to nie wszystko. Ważna jest również jakość. Starannie dokonajmy wyboru materaca do łóżeczka, miękkiego przewijaka oraz dywanu. Elementy te będą miały największą styczność z niemowlakiem. Materac i dywan nie powinny być zbyt miękkie a przewijak śliski. Początkowo nie ma potrzeby kupna dywanu. Zajdzie ona, dopiero gdy mały człowiek skończy 3 miesiące i będzie potrzebował przestrzeni. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa na rozwój ruchowy dziecka.

Bezpieczeństwo

Pokój niemowlaka musi być przede wszystkim bezpieczny. Warto pozatykać wszystkie kontakty zaślepkami, poobklejać rogi i kanty specjalnymi sylikonowymi lub piankowymi taśmami. Jeśli chodzi o oświetlenie, to postawmy na różnorodność. W pokoju malca powinno być jedno podstawowe źródło światła oraz jedno mniejsze w postaci lampki nocnej. Lampka taka będzie pomocna podczas nocnych pobudek na karmienie.

Nie ustawiajmy dziecięcego łóżeczka przy samym oknie ani w pobliżu grzejnika. Wybierając je, zwróćmy uwagę, na to, czy posiada regulację wysokości oraz wyjmowane szczebelki. Gwarancją dobrego snu jest odpowiedniej jakości materac. Najlepsze są dwustronne, kokosowe i gryczane.

W pokoju dziecka nie powinny znajdować się niestabilne szafki, regały, czy też komody. Do malowania ścian używajmy tylko ekologicznych farb. Nie ma również potrzeby ozdabiania parapetów kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *