Wykończenie domu

Jak wybrać dobre okna?

Podczas budowy domu czeka nas wiele trudnych wyborów, które będą rzutować na komfort użytkowania lokalu i koszty jego eksploatacji. Wiele dylematów czeka nas np. przy zakupie okien.

Parametry, którymi trzeba się kierować


Na rynku dostępnych jest wiele profili okiennych. Na pozór niczym się od siebie nie różnią. Okna mają dziwne oznaczenia, które większości z nas nic nie mówią. W efekcie kupujemy przypadkowe albo najtańsze. To błąd, którego szybko będziemy żałować.

Od tego, jakie okna wstawimy, zależy późniejsze zadowolenie z eksploatacji mieszkania czy domu. Wybór musi być przemyślany. Warto też nie szczędzić grosza na okna dobrej jakości. To wydatek, który dość szybko się zwróci i pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu.

W trakcie poszukiwań idealnych okien pod uwagę musimy wziąć kilka kwestii: sztywność, szczelność, właściwości izolacyjne (zarówno termiczne, jak i akustyczne) oraz solidność, czyli odporność na wyważenie/sforsowanie przez włamywaczy.

Okno oknu nie równe

Sztywność ram zależy od surowca (okna drewniane) albo budowy profili i użytych w nich wzmocnień (okna plastikowe). Spośród tych pierwszych zwykle najchętniej wybierane są te sosnowe: dość tanie i wytrzymałe.
Na szczelność okna w największym stopniu wpływają zastosowane w nim okucia (elementy dociągające skrzydło do ramy) i uszczelki.

Sprawa estetyki też jest ważna. Nie powinna jednak decydować o zakupie. Na szczęście dziś oferta dostawców jest na tyle szeroka, że z wyborem funkcjonalnych i zarazem estetycznych profili nie będzie problemu. Wystarczy rzut oka na to, co mają do zaproponowania czołowi producenci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *