Porady

Okna drewniane czy plastikowe?

Jeden z podstawowych dylematów, jaki muszą rozstrzygnąć osoby przymierzające się do zakupu okien, jest rodzaj materiału. Na rynku królują dwa: drewno oraz polichlorek winylu. Odznaczają się ona najlepszymi parametrami użytkowymi oraz stosunkiem ceny do jakości.

Zalety profili okiennych z PVC

Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Okna plastikowe są tańsze od drewnianych. Różnica wynosi zwykle 20-30 proc. przy takich samych parametrach technicznych. Skąd się bierze? Niższa cena jest pochodną zautomatyzowania procesu produkcyjnego (w przypadku okien drewnianych wiele czynności trzeba wykonać ręcznie) oraz niższymi kosztami pozyskania surowca.

Okna z PVC są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nie ulegają niszczącemu wpływowi wilgoci, grzybów ani innych szkodników. Nie wypaczają się. Bez obaw mogą więc być montowane w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazience, na pływalniach.

Dodatkowe korzyści

Poza dorocznym naoliwianiem nie wymagają konserwowania. Nie trzeba ich odmalowywać, co zresztą nie bardzo jest możliwe. To wszystko sprawia, że okna plastikowe przez długi czas prezentują się tak samo atrakcyjnie jak w momencie montażu. Wystarczy przetrzeć je szmatką, żeby znów cieszyły oko intensywną bielą.

Jednak tak naprawdę istotniejszym od rodzaju materiału czynnikiem wyboru powinny być parametry techniczne. Chodzi m.in. o termoizolacyjność profilu, czyli zdolność ograniczania strat ciepła. Okna energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła poniżej 1,2 W/m2K (dopuszczalna wartość to 1,7).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *