Meble i wystrój

Rolety tradycyjne czy plisy?

Przy wyborze przysłon okiennych warto zastanowić się nie tylko nad ich kolorem czy deseniem, ale przede wszystkim nad tym, czy będą spełniały dobrze swoje funkcje. Czy lepiej będzie zdecydować się na klasyczne rolety czy może na nowoczesne zasłony plisowane?

Tradycyjne rolety

Rolety są jedną z tradycyjnych przysłon okiennych. Są montowane albo nad oknem, na ścianie, albo bezpośrednio do ramy okiennej. W tym drugim przypadku nie powodują one ograniczeń przy otwieraniu lub zamykaniu okna – zarówno szerokim, jak i uchylnym. Rolety tradycyjne zasłaniane są od góry do dołu, a domownik może wybrać, czy zasłonić całe okno czy jego górną część.

W sklepach z dekoracjami okiennymi i bezpośrednio u producentów rolet można zamówić materiały o dowolnym kolorze, o różnym stopniu krycia. Im większy splot ma tkanina i gęściej jest utkana, tym lepiej będzie zatrzymywała promienie słoneczne i zapewniała zaciemnienie każdego pomieszczenia. Firmy produkujące rolety tradycyjne proponują swoim klientom także rolety wykonane z gumowego, cienkiego materiału, który skutecznie zasłania okna. Dzięki nim można szczelnie osłonić okna i w ciągu dnia stworzyć wrażenie nocy. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które pracują na trzy zmiany i w dzień muszą spać, a także dla rodzin z małymi dziećmi, które jeszcze sypiają w godzinach południowych czy popołudniowych.

A może plisy?

Pomimo ogromnej popularności, jaką cieszą się tradycyjne rolety w polskich domach, konsumenci coraz częściej decydują się na wybór nowoczesnych rolet plisowanych. Rolety plisy w ostatnich latach zyskały zwolenników, jako idealna alternatywa dla tradycyjnych żaluzji i rolet. Są one montowane w świetle okna, a ich bezdyskusyjną zaletą jest to, że można je dopasować do dowolnego kształtu i wymiaru okna lub przeszklenia. W efekcie można nimi zasłonić okna łukowe, różnego rodzaju skosy, okna okrągłe czy trapezowe, przy których normalne żaluzje lub rolety, produkowane seryjnie, nie będą miały żadnego zastosowania.

Ponadto, plisami można zasłonić okna w dowolny sposób. Nie tylko z góry na dół, ale od dołu do góry, lub na przykład środkową część okna, przez którą wpada do pokoju ostre światło słoneczne. Po złożeniu plis w charakterystyczną harmonijkę, nie zajmują one zbyt dużo miejsca i pozwalają cieszyć się naturalnym oświetleniem wpadającym do pomieszczenia. Plisy, podobnie jak rolety tradycyjne, występują w szerokiej gamie kolorystycznej i mogą stanowić estetyczny element dekoracji okiennej. Warto wybrać materiały na plisy wysokiej jakości, które dadzą całkowite zaciemnienie, będą odbijały promieniowanie słoneczne i będą mieć atest niepalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *