Firmy

Sytuacja branży budowlanej w 2018 roku

Mówi się, że branża budowlana przeżywa w Polsce rozkwit, coraz więcej buduje się mieszkań i domów jednorodzinnych i coraz więcej budowanych jest dróg szybkiego ruchu, autostrad, obwodnic i innych dróg lokalnych. Niestety rok 2018 pokazał że sytuacja nie jest wcale taka różowa jakby się to mogło wydawać.

W 2018 roku tylko w pierwszej połowie 18% firm budowlanych ogłosiło upadłość. Jakie więc czynniki powodują takie istotne załamanie branży?

Pierwszym czynnikiem jest istotny wzrost cen paliw co istotnie wpłynęło na zwiększenie kosztów usług transportowych i zakupu niektórych materiałów budowlanych których ceny wzrosły w związku z tym czynnikiem. Następnym elementem powodującym obniżenie rentowności branży jest istotny wzrost cen płac pracowników zarówno wykwalifikowanych jak i nie posiadających zbyt dużego doświadczenia w zawodzie. Stawki za usługi budowlane nie są jeszcze na poziomie stawek europejskich a płace dogoniły już dawno poziom płac w Unii Europejskiej co spowodowało istotny wzrost kosztów wynagrodzeń  w branży.

Te elementy powodują istotne obniżenie rentowności podejmowanych kontraktów i szeroko rozumianych usług budowlano – montażowych. Rynek i konkurencja na nim jest ogromna powstaje coraz więcej małych firm i to one istotnie zaniżają poziom cen zarówno w postępowaniach przetargowych jak i zleceniach otrzymywanych poza zamówieniami publicznymi.

W związku z rosnącymi kosztami funkcjonowania coraz więcej firm nie płaci na bieżąco zobowiązań.

Tendencja ta w następnych kwartałach będzie się utrzymywać na zbliżonym a nawet większym poziomie, będą się pogłębiać zatory płatnicze co słabsze podmioty będzie eliminować z rynku poprzez działania albo wierzycieli i składanie wniosków o ogłoszenia upadłości kontrahenta lub też takie decyzje będą podejmować same firmy budowlane. Nie ma pewności czy ożywienie inwestycyjne jakie rozpoczęło się z końcem 2017 roku nadal będzie trwać, a jest to istotny element do utrzymania się na rynku przynajmniej tych, którzy w porę podejmą odpowiednie działania restrukturyzacyjne kosztów oraz eliminowanie i nie uczestniczenie w kontraktach nisko płatnych a ciągnących za sobą wysokie ryzyko strat.

 

Udział w negocjacjach, przygotowanie dokumentów, due diligence – kompleksowa obsługa transakcji M&A przez najlepsze kancelarie prawne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *