Firmy

Zastosowanie automatyki w budownictwie

Building Management System, w skrócie BSM, oznacza system automatyki i zarządzania budynkiem. Jego zastosowanie ma miejsce w nowoczesnych budynkach, zaawansowanych technicznych, co pozwala zwiększyć komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców. Automatyka budynkowa, a wraz z nią inteligentne czujniki zbierające dane z całej posiadłości tworzą system, który z powodzeniem sprawdza się w budynkach mieszkalnych, usługowych i przemysłowych.

System automatyki budynkowe składa się z wielu inteligentnych czujników i detektory. Rozmieszczone są one na całym terenie obiektu w różnych punktach, co w zintegrowaniu z systemem daje możliwość kontroli i zarządzania każdą instalacją z osobna.

Zalety stosowania automatyki budynkowej

Stosowanie automatyki budynkowej ma wiele zalet. Największymi z nich to zwiększenie bezpieczeństwa posiadłości oraz oszczędność, jaką niesie ze sobą inteligentne zarządzanie. Dzięki odpowiednio skonfigurowanym czujnikom system sam potrafi zareagować na zmiany wewnętrzne i zewnętrzne środowiska i odpowiednio dostosować cały układ. BMS służy do sterowania kompleksowego, a to oznacza, że za jego pomocą można ustawiać instalację elektryczną, wentylacyjną oraz grzewczą. Co warto zaznaczyć, automatyka budynkowa cały czas gromadzi i archiwizuje zbierane informacje. Na wielu serwisach elektronicznych można dowiedzieć się na ten temat więcej. Jednym z nich jest https://automatykab2b.pl/. Dodatkowo zaletami stosowania BMS są:

  • Podniesienie funkcjonalności instalacji w budynku.
  • Zwiększenie komfortu mieszkania.
  • Podniesienie bezpieczeństwa.
  • Mniejsze koszty eksploatacji.

Możliwości automatyki budynkowej

Automatyka budynkowa pozwala na sterowanie instalacjami. Odpowiednio zaprogramowane ogrzewane automatycznie się włączy w momencie, kiedy temperatura powietrza spadnie. Analogicznie w chwili odnotowania za wysokiej temperatury, inteligentny budynek wyłączy ogrzewanie w celu ochłodzenia. Za pomocą tabletu lub smartfona można symulować obecność w mieszkaniu – zdalne sterowanie światłem i odtwarzaczem muzyki podczas nieobecności w domu może być cenną funkcją, która odstraszy potencjalnego złodzieja. Jedną z podstawowych funkcji BMS jest zarządzanie alarmem i monitoringiem. Inteligentny system pozwala wyznaczyć strefy ochrony, które będą nadzorowane przez czujki. W automatykę budynkową zwiększającą bezpieczeństwo zaliczają się także systemy kontroli dostępu. Swoją popularnością cieszą się w biurach i wysoko rozwiniętych firmach. Kontrola bezpieczeństwa opiera się na kontroli odcisku palca, skanowaniu siatkówki oka czy rejestracji karty dostępu.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *